Prosty przepis na koreańskie kimchi. Zrobione z kapusty pekińskiej, białej rzepy, marchewki i szczypioru.
Kimchi pochodzi z tradycyjnej kuchni koreańskiej. Jest to popularna przystawka i ważny element wielu potraw koreańskich. Polega na fermentowaniu kapusty z różnymi wariacjami warzywnymi oraz sproszkowaną ostrą papryczką gochugaru. Jest ona nieodzownym elementem przygotowania kiszonki. Kimchi zawiera bardzo dużo witaminy C, oraz jest naturalnym probiotykiem przez kwasy mlekowe uzyskane w procesie fermentacji. Coś w rodzaju naszej polskiej kapusty kiszonej, tylko dużo ostrzejsza i bardziej orientalna. Słowo kimchi oznacza sfermentowane warzywa i pochodzi z chińskiego chimchae, oznaczającego solone warzywa. Wystarczy, że zrobicie ją raz, a możecie trzymać przez długi czas w lodówce i używać kiedy macie ochotę, ponieważ kimchi im dłużej ukiszone tym lepsze. 😜 Tradycyjnie przygotowuję się ją z dużych płatów kapusty, nacieranych solą, a następnie zalewą. Jednak mam dla was prosty przepis, gdzie wszystko kroimy. Sos rybny zastępujemy sojowym i cyk wegańska kiszonka jak w Korei gotowa.
Odliczając czas solenia kapusty, jakieś 30 minut na dwa duże słoiki kimchi.
Warzywa:
- 2 duże kapusty pekińskie
- 2 marchewki
- biała rzepa
- pęczek szczypioru
- 4 łyżki soli
Zalewa:
- 2 szklanki wody
- 3 łyżki mąki ryżowej
- jabłko
- cebula
- kawałek imbiru
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki papryczki gochugaru (do dostania w internecie)
- 2 łyżki sosu sojowego
- Zaczynamy od pokrojenia kapusty. Kroimy wzdłuż na cztery, następnie w poprzek na mniejsze kawałki. Przekładamy do dużej miski. Zasypujemy kapustę 4 łyżkami soli, rękoma nacieramy kapustę solą i odstawiamy na minimum dwie godziny, żeby kapusta puściła wodę i “najadła” się solą. Po zasoleniu kapusta powinna zmniejszyć swoją objętość i być bardzo elastyczna.
- Następnie kapustę odcedzamy z wody, którą puściła. Myjemy pod wodą, żeby wypłukać nadmiar soli. Odcedzona kapustę trzymamy na sitku, żeby pozbyć się nadmiaru wody.
- Teraz pora zrobić kleik ryżowy, który będzie elementem zalewy, w której będzie się kisiło kimchi. Wlewamy 2 szklanki wody do garnka i zaczynamy gotować, gdy woda będzie już gorąca wsypujemy 3 łyżki mąki ryżowej i mieszamy rózgą, żeby nie powstały żadne grudki. Powstanie nam gęsty kleik, w konsystencji przypominający budyń. Doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy do ostygnięcia.
- Do naczynia, w którym będziemy blendować pastę do kimchi wkładamy: obrane i pokrojone jabłko, cebulę, czosnek, kawałek imbiru, gochugaru i sos sojowy. Całość blendujemy na gładką pastę.
- Obieramy i kroimy w plastry marchew oraz białą rzepę. Szczypior w duże paski. Mieszamy razem z kapustą w dużej misce.
- Kleik ryżowy łączymy ze zblendowaną pastą.
- Czerwony kleik z przyprawami łączymy z kapustą z warzywami. Najlepiej zrobić to rękoma.
- Kimchi przekładamy do glinianego naczynia, lub jeżeli nie mamy do słoików. Kimchi powinno mieć jak najmniej kontaktu z tlenem, dlatego jeżeli robimy w naczyniu glinianym, najlepiej nalać do dużego worka strunowego wodę, a następnie workiem przykryć kimchi. W ten sposób worek z wodą praktycznie w całości odetnie dostęp powietrza do kapusty. Jeżeli robimy w słoikach, to je zakręcamy.
- Po dwóch dniach kimchi zacznie fermentować i będzie gotowe, przekładamy do słoików (jeżeli jeszcze w nich nie jest) i trzymamy w lodówce.
Smacznego! 🌱
Pomysły na wykorzystanie kimchi:
👇🏻 Zapraszam na moje media społecznościowe. 👇🏻
Sprawdź moje ostatnie przepisy!
- Wegański kremowy Mac&Cheese z dynią.Kremowy makaron w sosie jak serowym z dodatkiem dyni Hokkaido… Dowiedz się więcej »Wegański kremowy Mac&Cheese z dynią.
- Gołąb rollsy, czyli spring rollsy w liściach kapusty.Świeże warzywa ze smażonym tofu i makaronem ryżowym, zawinięte w… Dowiedz się więcej »Gołąb rollsy, czyli spring rollsy w liściach kapusty.
- Najprostsza sałatka z bobu.Bób z dużą ilością siekanego koperku, oliwa, czosnek i sok… Dowiedz się więcej »Najprostsza sałatka z bobu.